KVL_016 MOEKULTUURI AJALUGU
#EKA #KalleAasamäe #EndelLepp #IShowVendel #DonArmandoHeldus #Maalabor #TerraMaritima #GentlemensFloralCabinet #EndelLeppFashionHouse #SuurPluss #MartinTeeFanClub #PNS #erioperatsioonWegebau #KumariVaimuLood
Kürbla Meeste Kunstikool / Lootusrikas Kürbla / Endel Lepp Fashion House / Meestemoemuuseum / Teedeni aed / MEEZ _21.07.2025
Kursuse eesmärk on rääkida moest kui nähtusest ning panna osalejaid seda mõtestama. Mood ja rõivastus on ühe medali kaks poolt, mis on seotud kultuuriliste ja sotsiaalsete nähtustega. Mood on olnud oluline inimtsivilisatsiooni kujundaja juba selle algusaegadest saati, olles tihedalt seotud identiteedi, väärtushinnangute ja ühiskondlike protsessidega. Rõivastuse ja moe mõistmine aitab kaasa meid ümbritseva kultuuriruumi paremale mõistmisele.
Õppetöö käigus analüüsitakse moodi ühtse nähtusena ning käsitletakse selle toimemehhanisme nii ajaloolises kui ka tänapäevases kontekstis. Arutletakse erinevatel moe- ja rõivateemadel, rõhutades, et rõivad ei oma üksnes keha katmise funktsiooni, vaid toimivad ka olulise mitteverbaalse kommunikatsioonivahendina. Rõivastus edastab informatsiooni kandja sotsiaalse positsiooni, väärtushinnangute ja identiteedi kohta.Kursusele on oodatud kõik täiskasvanud õppijad, kellel on huvi moe, selle kultuuriliste tähenduste ning toimemehhanismide sügavama mõistmise vastu.
Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus
Kava
1. päev. Moesüsteem ja selle jagunemine valdkondadeks. Lühike sissejuhatus moeajalukku ja ülevaade tähtsamatest daatumitest.
2. päev. Nüüdisaegne mood: jätkusuutlikkus, vintage-stiil, aeglane mood, eetiline mood vs. kiirmood.
3. päev. Kuidas mood mõjutab inimesi? Identiteet ja riietus.
4. päev. Millised on kultuslikud riideesemed ning nende tähendus nüüdisaegses ühiskonnas? Põhistiilid rõivastuses. Subkultuurid. Kultuurilised erinevused rõivastuses.
5. päev. Brändi imagoloogia: mis see on ja mida see räägib kandjast? Brändilojaalsus. Värvide mõju ja tähendus.
6. päev. Mis on KOH ehk kompulsiivne ostuhäire? Erinevad kangad ja materjalid ning nende kasutamine rõivastuses. Klassikaline vs. kaasaegne.
7. päev. Meesterõivad ja naisterõivad, nende erisused ja sarnasused.
8. päev. Kostüümi kompositsioon: rõiva vorm, lõiked, rõivastuse detailide nimetused. Värv kostüümis: harmoonia, kontrast, koloriit. Kostüümi terminoloogia. Disaineri roll.
Õppemetoodika
Õppetöös kasutatakse rühmatöö metoodikat. Loengud toimuvad seminari vormis, kus osalejad saavad avaldada arvamust ning arutada moega seotud teemade üle. Loengute teemakäsitlused ja tempo sõltuvad osalejate ettevalmistusest ja huvidest. Teemade käsitlus sõltub materjalide mahukusest ning selles võib esineda muutusi, võrreldes siin esitatud kirjeldusega.
Kursuse läbinu
teab erinevaid ajajärke moeajaloos ning oskab välja tuua erinevusi nende vahel
oskab kasutada erialast terminoloogiat
oskab analüüsida erinevaid brände ning tuua välja erisused nende vahel koos põhjendustega
oskab leida seoseid eri valdkondade vahel, teab olulisust kultuuriliste erinevuste vahel rõivastuses
oskab visualiseerida esitatud väiteid
teab infoallikaid, kust leida materjale, ning oskab neid esitada
Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille saamiseks tuleb osaleda kontakttundides vähemalt 60% ulatuses. Arvestuse sisuks on luua visuaalne kontseptsioon loengus käsitletud teemast. Oluline on kasutada erialast terminoloogiat ning põhjendada oma valikuid. Arvestuse sooritanule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.
Vajalikud materjalid
Oma arvuti loengus kasutamiseks, erinevad materjalid rühmatööde teostamiseks ja esitlemiseks (paber, markerid, ajakirjad, liim, käärid jne)
Juhendaja
Kalle Aasamäe on tegutsenud moevaldkonnas rohkem kui 20 aastat ning loonud omanimelise brändi KALLE HT. Aasamäe on õppinud moodi Eestis ja Moskvas ning täiendanud ennast Indias, Londonis ja Itaalias. Oma kollektsioone on ta esitlenud arvukatel moeüritustel Eestis, Lätis, Venemaal, Prantsusmaal ja Soomes. Samuti on ta loonud lavakujundusi ja kostüüme paljudele etendustele ning töötanud filmide juures kostüümikunstnikuna. Oma teadmisi on Aasamäe jaganud EKA moeosakonnas ja Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning läbi viinud erialaseid workshop’e väikestele gruppidele Eestis ja välismaal. Kalle Aasamäe on lõpetanud TLÜ magistrantuuri kultuuriteooria ja filosoofia erialal, magistritöös uuris ta Eesti moodi.
Aeg: 9. septembrist kuni 4. novembrini 2025 teisipäeviti kell 18–20.15 (v.a 21. oktoober)
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, ruum A402
Maht: 24 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 28 tundi iseseisvat tööd (2 EAP)
Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus
Õppegrupp: 10 kuni 12 osalejat
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 2. septembrini või kuni kohti jätkub
Hind: 310 eurot
Kommentaarid
Postita kommentaar