ELFS_PP_014 MIDRUSKIPÄÄVA LAUBA #KyrblaFashionWeek _2024
19 h
Iisaku 1889: Midruskipääva lauba (sie on Lutteruse õigeusu ülestõusmise püha lauba, ehk vanarahva aru järäle on midruskipääv kolm nädalat pärast mihklipääva) tehasse kõik pidutoidud, kuda kellegi jõud kannab ja pannasse õhta toidud lauale ja lusikaid ja süemariistu niipalju kui tarvis on, nende inimeste ar[v]u järele, mes aga mälestatasse, mis sialt majast surnud on. Siis käib perenaine ümber lavva, kergitab lusikaid, leivatükkisid, jne. ja sunnib surnuid süema, sedaviisi käib ja sunnib ta niikavva kui arvab, et inimene kõhu täis võib süia. Teised inimesed istuvad niikavva seina jääri müeda. Kui arvab, et jua kõhud täis on, siis ütleb: „Пили, ели, сыт, вон.“ Nüüd tuleb oma pere lavva taha ja akkavad surnutest järäle jäänud toitu süema.
Virumaa ja Narva-taguse omapärase rahvakillu poluvernikute pärimuse vanimad kirjapanekud ERAs pärinevad Jakob Hurda kaastööliselt Dietrich Timotheuselt (1859–1929). Iisaku kihelkonna Lemmaku, Kuru, Sälliku ja Porskova külast ülestähendatu on Timotheus tõlkinud „Tuddolinna“ murdesse. H II 7, , 786/7 (113). Vt. poluvernikute kultuuri ja keele kohta lähemalt Kivikese kogukonnaportaalist "Virumaa ja Narva-tagune".
Külalistele kaetud lauda Morga küla kultuurimajas Mordva Vabariigis pildistas 2015. aastal Karoliina Kreintaal. ERA, DF 30820.
Kommentaarid
Postita kommentaar