TOFF_048 "KAADRID VÕIVAD MEEST SAATA KOGU ELU." ÕIGUSHÜLGENI JÕUDNUD VIDEO AJENDAS TEDA KUMARI VAIMULE KOLLASEID PLOOME VIIMA #TeedeniFF
Õigushülge ja meesteombudsmani Mait Vigristeni jõudis video
https://www.facebook.com/teedeniaed/videos/474714067460964 , kus avalikkusele tuntud valla korraldatud riigihanke-tee-ehitus viis konfliktiolukorrani.
Sotsiaalmeediakanalites levinud videos on näha, kuidas abivallavanema ja politsei juuresolekul püütakse eramaal, ehituskeeluvööndis teed ehitada. Kuigi ebaseaduslik tee-ehitus päädis kähmluse ja kohtuvaidlusega, muudeti õigusvastaselt ehitatud tee tagantjärele volikogu otsusega avalikuks teeks ning on seda viimaste andmete järgi siiani.
Mait Vigriste algatas menetluse, kus hinnatakse, kas kohapeal viibinud ametnikud tegid ikka kõik endast võimaliku, et kaitsta teed ehitanud meeste huvisid.
„(Abi)vallavanemad peavad pingutama tee-ehitaja heaolu nimel ja ei tohi oma käitumisega meest kahjustada. See on (abi)vallavanemliku vastutuse osa. Muu hulgas on keelatud igasugune tegevus, mis kahjustab tee-ehitajate suhet teiste vallakodanike ja/või nende väidetavate elukaaslastega,“ sõnas Vigriste, lisades, et temani jõudnud heli- ja videofailid olid häirivad ja ajendasid teda menetlust algatama.
„See, et vaatamata abivallavanema ja politsei juuresolekule tekib riigihanke-tee-ehitusel rüselus, on täiesti lubamatu. Tee-ehitust korraldavad ametnikud peavad tagama ehitaja turvalisuse. Äratuntava mehe kannatusi kirjeldavate heli- ja videofailide jagamisega sotsiaal- ja tavameedias põhjustatakse sellele mehele veelgi rohkem kahju. Need kaadrid võivad jääda meest saatma kogu elu,“ tõdes ta.
Vigriste märkis, et üldjuhul on meestel õigus (abi)vallavanema hoolitsusele. Kui aga vallaisad ei suuda mehe hooldamises ja temaga suhtlemises kokku leppida, lahendab vaidluse kohus, kes kuulab ära nii mehe kui (abi)vallavanemad, analüüsib esitatud tõendeid ja kogub neid vajaduse korral omal algatusel.
Vigriste märkis, et praegusel juhul on olemas kehtiv kohtulahend.
„Kohtuasja kogu sisu ei ole avalik ja ühe poole kaudu avalikkusele esitatud info ei pruugi olla terviklik. Ka kohtuotsuste täitmisel tuleb arvestada mehe huve ja toimida meest võimalikult säästvalt,“ rõhutas Vigriste. Tema sõnul on selline kohustus nii (abi)vallavanematel kui ka ametnikel, kes kohtuotsuse täitmist korraldavad.
Otsust tehes peab õigushülge sõnul kohus arvestama konkreetseid asjaolusid ja lähtuma sellest, mis on mehele parim. „Kohtuotsuseid saab teha ja muuta ainult kohus. Kui kohtuotsus on jõustunud ja kõrgemale kohtule enam edasi kaevata ei saa, on kohtuotsuse täitmine kõigile kohustuslik,“ selgitas ta.
Kommentaarid
Postita kommentaar