PK_RK_012 VANDEADVOKAADID SAID TEADA, ET PALK TULEB VENEMAALT... NING JÄTKASID TÖÖGA
Vandeadvokaadid said teada, et palk tuleb Venemaalt… ning jätkasid tööga
Martin Laine
martin.laine@delfi.ee
Kahe Eesti vandeadvokaadini jõudis raha sanktsioonide all olevast Kremli fondist. Nüüd on nad uurimise all.
Eelmise aasta 23. mail saatis siinkirjutaja vandeadvokaat Arina Liskmann-Getsule päringu selgitusega, kuidas tema töötasu võib pärineda sanktsioonide alla pandud Venemaa fondist (Pravfond), mida kureerivad idariigi luuretegelased.
Juba samal päeva saatis Liskmann-Getsu ajakirjaniku kirja edasi 65aastasele Tatjana Sokolovale, kes seepeale asus asitõendeid hävitama.
Ajakirjaniku päringul oli alust. Sokolova oli viimased kuud pendeldanud Venemaa ja Eesti vahet ning toonud advokaatidele raha keelunimekirja lisatud Venemaa fondist (Pravfond). Advokaatidele, kes abistasid luuresidemete tõttu Eestis kohtu ette antud Andrei Andronovit. Teatavasti süüdistati Andronovit KOOS partei käilakuju Aivo Petersoni tutvustamises Venemaa julgeolekuteenistuse FSB huvides tegutsevatele isikutele, mõjutamaks sedasi Eesti riigikogu valimisi.
Advokaat Liskmann-Getsu hoiatus ajakirjaniku huvist pani Sokolova mõistma, et avalikkus võib skeemist teada saada.
Nõnda hakkas ta oma arvutist kustutama Pravfondiga sõlmitud lepingute andmeid ning hävitama käsikirjalisi märkmeid, mis puudutasid tasu maksmist veel ühele vandeadvokaadile Urmas Simonile, kes võttis Liskmann-Getsult Andronovi kaitsmise üle 2023. aasta oktoobris.
Ka Simon oli 2024. aasta mais saanud siinkirjutajalt sarnasesisulise kirja.
„Isegi kui see raha tuleks Venemaalt, siis see oleks ju ainult hea, sest seda vähem jääb Venemaal raha sõdimiseks,“ vastas Simon toona.
Prokuratuuri silmis juhtunu siiski „ainult hea“ ei olnud.
/.../
„Ka advokaadid on kohustatud sanktsioone järgima,“ selgitab kaitsepolitsei pressiesindaja Marta Tuul.
Iseasi, kuivõrd on advokaadid valmis kliendilt aru pärima. Samas kehtib advokatuuris kindel reeglistik, mis puudutab rahapesu tõkestamist ning raha päritolu kontrollimist.
Korruptsioonivastase rahvusvahelise organisatsiooni Transparency International õigusnõustaja Kush Amin selgitas Ekspressile, et eriti sularaha puhul peaks advokaadibüroo väga rangelt kontrollima, kust raha pärineb, ning kahtluse püsimisel teavitama ka näiteks rahapesu andmebürood.
„Advokaadid on õigusteenuse osutajad, mistõttu peaks õigusruum ja seadustest tulenevad kohustused olema neile väga hästi selged,“ selgitab Tuul.
Ekspress pidas nõu ka välisministeeriumi sanktsioonide ja strateegilise kauba kontrolli osakonna peadirektor Kadri Elias-Hindoallaga, kelle kinnitusel on Pravfondist raha Euroopa Liitu toomine ja siin kasutamine kahtlemata keelatud. Ja mitte ainult. Igasugune koostöö Pravfondiga, ka tasuta, võib tähendada sanktsioonirikkumist, sest ka näiteks teenuste pakkumine sanktsioonide nimekirja lisatud organisatsioonile on keelatud.
Samal ajal on õigusabi inimõigus, seega on teoreetiliselt võimalik sanktsioonide all olevale fondile teha erand, kuid rahapesu andmebüroo kinnitusel Eestis sellist erandit Pravfondiga seoses küsitud pole.
„Et see toimub nii laialt ja silmanähtavalt ja kõigi silme all, siis see on muidugi ääretult kahetsusväärne,“ tõdes Elias-Hindoalla Ekspressi ja rahvusvaheliste partnerite leidudega tutvudes. „Kindlasti see nii ei peaks olema.“
Каллид каасмааласед!
„Kallid kaasmaalased“ on Eesti Ekspressi uus artiklisari, mis paljastab Venemaa mõjuagendid Eestis. Sarja keskmes on Välismaal Elavate Venemaa Kaasmaalaste Õiguskaitse- ja Toetusfond ehk lühidalt Pravfond. Tegu on Vene presidendi loodud ning välisministeeriumi haldusalas tegutseva fondiga, mis rahastab „kaasmaalaste toetamise“ sildi all Kremli mõjutustegevust nii Balti riikides, üle Euroopa kui ka kaugemal.
Artiklisarja aluseks on enam kui 49 000 Pravfondiga seotud e-kirja ja rohkem kui 22 000 dokumenti, mis sai enda valdusesse Taani rahvusringhääling DR. DR jagas neid omakorda Delfi ning veel 28 väljaandega.
Kommentaarid
Postita kommentaar