TAL_043 SIBULALUTSUTAJATE KLUBI

Lasteraamatud on üks väga õpetlik kirjandusžanr. See, kuidas käitusid kaabudega vehkivad Vürstid Helmed, meenutab juba rohkem kui kuu aega vingeid episoode itaalia kirjaniku Gianni Rodari "Cipollino seikluste" lastekast. Juku-Kalle Raid otsis teose riiulist üles.
/.../
Vürst osutub sedavõrd totraks, et kui hakkab pidustusi pidama, tuleb talle hüva idee, et peaks organiseerima ka ilutulestiku. Tehtud, mõeldud. Sarnaselt juhtumiga ekredemaal otsustas ka vürst, et parim laskemoon ilutulestiku tarbeks on ta oma sõdurid.
"Cipollinos" seotakse karjakaupa sidrunikesi-sõdureid kahurikuulide külge ja lastakse põmakaga vastu taevast. Nii jääb ohmakas Vürst ilma ise oma truudest sõdalastest.
Kõigele teeb aga lõpu Parun Apelsin, kes on paks nagu mägi ning veereb mürinal lossi juurest künkast alla, lömastades oma teel veel vähesed allesjäänud sidrunikesed.
"Cipollinos" seotakse karjakaupa sidrunikesi-sõdureid kahurikuulide külge ja lastakse põmakaga vastu taevast.
Ning seejärel teevad head lapsed – sibulapoiss Cipollino ja tema sõbrad nagu naksti revolutsiooni.
Vürst Sidrun läheb maapakku, Hertsog Mandariin ja Parun Apelsin tootvale tööle.
Lugegem lastekirjandust!
Mis on selle paralleeli mõte? Aga see, et lugege rohkem lastekirjandust.
Meil poliitikas unustatakse alatihti ära, et lasteraamatud külvavad sageli lihtsaid ent võimsaid tarkuseteri. Kuid aegade jooksul on tulistanud endale jalga isegi ajaloolane ja edukas peaminister Mart Laar, rääkimata parun Apelsini mõõtu Edgar Savisaarest ja nüüd ka vürstidest Helmedest.
Iga kord kui kusagil ekredemaal saginaks läheb, saab vähemalt nalja. Nii maksab ka lähipäevil pidada silmas kõikvõimalikku sotsiaalmeediat ning jälgida meemimeistrite tulevärki.
Kes ütleb, et kirjandus on varjusurmas? Kindlasti mitte. Vähemalt mitte meil Eestis!

Kommentaarid

Populaarsed postitused