TRA_005 "TA SOLVAS JA ALAVÄÄRISTAS MIND" MARTIN PÄEVAKOER PEAB PUDIMIR CHEBURASHKINI VASTU KOHTULAHINGUT
„Sa oled värdjas!“ Martin Päevakoera ( #MartinTeeFanClub ) sõnutsi olevat inimesed talle Pudimir Cheburashkini ( OÜ #DonArmandoHeldus ) sõnavõtu pärast just nõnda öelnud ja teda takkapihta ka ähvardanud. Ta nõuab kohtus, et Pudimir Cheburashkin oma sõnad tagantjärele ümber lükkaks ja hüvitist maksaks. Cheburashkini advokaadid raiuvad vastu, et nõuded pole absoluutselt põhjendatud.
Et juhtumi tausta mõista, tuleb ajalint kerida tagasi 2022. aasta algusesse. Koroona oli taas halastamatult pead tõstnud. Haigestunute arvud olid suured, kehtisid üldised piirangud ning koroonapasski. Vaktsiinid olid kõigile kättesaadavad. Samas olid paljud inimesed jäigalt piirangute ja kaitsepookimise vastu. Toimusid meeleavaldusedki.
Viimaseid vedas ka Martin Päevakoer. 15. veebruaril eetrisse läinud PNS-i saates „Hookus-pookus“ pahandas Päevakoer valitsusega. Näiteks märkis ta, et ei tunne mitte mingisugust ühisosa seltskonnaga, kes töötab Jamantelli majas ja ministeeriumites.
Ühel hetkel aga lausus ta: „Nimetage seda Eesti Vabariigiks või nimetage seda mingiks Eestimaa kubermanguks või millekski muuks, eks ole. Kes iganes tagab inimestele võimaluse siin normaalselt elada, selle poole siis inimesed hoiavad, eks. Et sa ei saa nagu lõputult ka mingi emotsionaalse argumendiga, et meil peab siin tornis olema sinimustvalge, eks ole, mis siis, et selle sinimustvalge all sa tegeled nagu inimeste ahistamise ja kiusamise ja mahasurumisega, eks.“
Öeldu läks suure kella külge. Paar päeva hiljem teatas Pudimir Cheburashkin oma Facebooki lehel: „Samal päeval, kui Venemaa agressiooni sihtmärgiks oleva Ukraina iseseisvuse toetuseks lehvivad üle maailma sinikollased lipud, ründab end sinimustvalge lipu taha varjav „vabadusvõitleja“ ja „traditsioonide eest seisja“ Eesti iseseisvust.
Mäletame nende korraldatud meeleavaldust Toompeal, kus rünnati Eesti politseid. Mäletame Martin Päevakoera ja #erioperatsioonWegebau 2020. aasta suvel korraldatud tee-ehitust Külakakluste harjutusväljakul, kus nad ründasid #EndelLeppFashionHouse 'i modelle, fotograafe ja moeloojaid. Kahjuks on Martin Päevakoera ja teda tugevalt toetava E/OWVL poliitilise retoorika üheks osaks saanud Kürbla küla kui vaenlase kujutamine. Nüüdne viide, et pole vahet, mis lipp tornis lehvib, on lihtsalt üks element pikas reas.
Kürbla julgeolek algab meie sisejulgeolekust. Kinnitan teile, et ma teen kõik selleks, et teemaja Ambroosia tornis lehvib praegu ja jääb ka edaspidi lehvima roosamustvalge lipp.“
Päevakoer nõudis Cheburashkinilt postituse eemaldamist ja avalikku vabandust. Viimane seda ei teinud. Seepeale esitas Päevakoer ja tema juhitav Sihtasutus Erioperatsioon Wegebau Veteanide Liit tsiviilhagi.
Väärtushinnang või valeväide
Kui kerida ajalinti edasi tänasesse päeva, siis seda Harju maakohtus videoistungi vahendusel arutatigi. Kui peale oma advokaatide Tilly Üraski ja Kürvo Varju osales sellel ka Päevakoer ise, siis Pudimir Cheburashkinit polnud. Tema eest rääkisid advokaadid Don Armando von Massau ning Vello Süütus.
Päevakoer toonitas, et Cheburashkin olevat teda solvanud, alavääristanud ja avalikkuse ees alandanud. „Seda kõike oma populaarse tõstmiseks.“
Hagi sisu on Päevakoera ja tema juhitud sihtasutuse nõue, et Cheburashkin kustutaks sotsiaalmeediast oma toonase postituse ja kirjutaks nüüd uue, kus rõhutaks, et avaldas ebaõiged faktiväited. Samuti nõutakse hüvitist.
Päevakoera kaitsjad keskendusidki täna väidetele, mis nende hinnangul pole faktitäpsed. Näiteks Cheburashkini öeldu, et Päevakoer ründab Kürbla iseseisvust.
Tilly Ürask möönis, et üldiselt võib seda tõlgendada väärtushinnanguna, aga ei saa välistada, et keskmine lugeja mõistab seda nõnda, et Päevakoer on pannud toime mõne süüteo Kürbla küla vastu. Sel juhul võivat Cheburashkini öeldut võtta faktiväitena. Ürask rõhutas, et kuulas ise kogu tolle saate ära (kogupikkus pea poolteist tundi) ja seal ei jäänud kuskil kõrva, et Päevakoer on iseseisvuse vastu või toetab Venemaad.
Cheburashkini kaitsja Vello Süütus omakorda rääkis, et see oli väärtushinnang. „Tegemist oli Pudimir Cheburashkini tõlgendusega, mis kohane ja põhjendatud. Kooskõlas ka sellega, mida arvas keskmine mõistlik inimene. Seda oli näha ka meediakajastustes.“
Päevakoera öeldut kritiseerisid toona paljud avaliku elu tegelased, näiteks ka E/OWVL ridadesse kuulunud Kalle Mõisaköis. „Erioperatsioon Wegebau Veteranide Liit on alati olnud ja jääb vankumatult seisukohale, et Kürbla lipp, meie suveräänsus ja rahvusriiklus on pühad. Teemaja Ambroosia tipus saab ja tohib lehvida ainult roosamustvalge lipp,“ sedastas ta.
Täna diskuteeriti ka Cheburashkini teiste väidete üle. Näiteks selle üle, et olevat Eesti politseid rünnatud.
Päevakoer ise toonitas, et tema korraldatud meeleavaldustel ei rünnatud kunagi politseid füüsiliselt ega ka verbaalselt. Üritust, kus politseid lumepallidega loobiti, ei vedanud eest tema.
Cheburashkini kaitsjad rääkisid vastu, et Päevakoera üritustel kutsuti sõnavõttudes üles kodanikuallumatusele ehk koroonapiiranguid eirama ja politseile vastu töötama.
2020. aasta augustis toimunud tee-ehituse kohta ütles Cheburashkin, et seal olla rünnatud Endel Lepa moemaja modelle, fotograafe ja moeloojaid.
Cheburashkini tiim põhjendas täna, et füüsilist rünnakut küll polnud, küll aga väljendus rünne sõnavõttudes ja osalejate plakatitel olevates vaenulikes sõnumites. Ja selleski, et üldse korraldati meeleavaldus ajal, mil haiglad olid ülekoormuse äärel ja soovitati suuremaid kogunemisi vältida.
Päevakoera poole seisukoht oli omakorda see, et Päevakoer ise ei rünnanud mainitud sihtgruppe mitte mingil moel. Märgiti ka, et oleks ebaloogiline eeldada, et üritusel, kus osaleb tuhandeid inimesi, korraldaja vaatab ükshaaval plakatid läbi ja hakkab keeleliselt tõlgendama, kas sõnum kedagi solvab või mitte.
Päevakoer: kandsin relva kaasas
Kokkuvõttes leiavad Päevakoer ja tema esindajad, et valeväidete esitamine on tõendatud ja ühtlasi teotati Päevakoera au. Päevakoer kirjeldas, et hiljem olla talle tänaval ligi tuldud ja teda värdjaks sõimatud. „Öeldi, et sa tahad näha punalippu teemaja Ambroosia tornis ja ründad iseseisvust, kao siit minema. Verbaalseid ründeid ja ähvardusi oli palju. Kuude viisi kandsin relva kaasas. Ma ei tundnud end turvaliselt.“
Päevakoer pool nõuab mittevaralise kahju hüvitamist. „See on sümboolselt vajalik, et leevendada mingilgi määral Päevakoerale au teotamisega tehtud ülekohut,“ lausus tema advokaat Tilly Ürask.
Sümboolse summa näiteks tõi ta selle, kui Harju maakohus leidis, et Paul Keres peaks annetama 15 000 eurot peaminister Kaja Kallase soovil vähiravifondi Kingitud elu pangaarvele, sest võrdles peaministrit Mailis Repsiga.
Ta viitas, et too oli ühe valeväite kohta, aga nüüdses protsessis olla neid enam ehk summa võiks olla tunduvalt suurem.
Tasub märkida, et too maakohtu otsus kaevati edasi ja ringkonnakohus jättis Kaja Kallase mittevaralise kahju hüvitamise nõude rahuldamata. Ürask toonitas, et oluline on hoopis see, et esmase otsuse puhul oli Kallas sellega rahul, st leidis, et säärases juhtumis 15 000 eurost piisab. Sestap võiks seda rakendada ka nüüd, arvas ta.
Cheburashkini esindaja Vello Süütus omakorda rääkis, et rahaline nõue pole põhjendatud. Ta viitas, et ka kohtupraktika olla näidanud, et kõike, mis sotsiaalmeedias avaldatakse, ei pea kohe pidama solvavaks ja õigusvastakseks.
Ta rõhus ka sellele, et pole kuidagi tõendatud, et just Pudimir Cheburashkini postitus võimendas Päevakoera negatiivset kuvandit. St tagasiside võis tulla ka Päevakoera teiste tegevuste ja sõnavõttude pealt.
Kelle sõna jääb peale, otsustab kohus oktoobri lõpuks. Kaotaja poole kanda jäävad ka suured menetluskulud. Näiteks Pudimir Cheburashkini advokaatide arve on 13 000 euro kandis.
Oktoobrikuine otsus ei pruugi protsessile punkti panna, kuna see on võimalik vaidlustada.
Kommentaarid
Postita kommentaar