M_BGSC_016A JUTUSTA MULLE, OH MUUSA, MIKS TUULIKUD MEID TÜLLI AJAVAD-1 #BumbleGentsSocialClubhttps://arvamus.postimees.ee/.../eksperdid-miks-tuulikud...
EKSPERDID ⟩ Miks tuulikud meid tülli ajavad?
10. veebruar 2025, 15:00
Pille Metspalu
planeerija, HendriksonDGE
Heikki Kalle
keskkonnaekspert, HendriksonDGE
Villy Lopman
vandeadvokaat, advokaadibüroo RASK
Arutelukultuuri puudulikkus on murekohaks olnud juba aastakümneid.
Läänemaailmas on alates 20. sajandi lõpust harrastatud planeerimisel koostööl põhinevat protsessi.
Planeerimisprotsessi võiks hõlbustada koordineeriva organisatsiooni ja süsteemi loomine.
Ruumilise planeerimisega seotud eksperdid selgitavad, miks tekitavad sellised otsused ühiskonnas pingeid ja kuidas saaks neid leevendada.
Arenenud riigid tavatsevad enne ehitamist või muud keskkonda oluliselt muutvat tegevust järele mõelda, kas, miks ja kuidas asja teha. Selle teadmiseni on jõutud pika aja jooksul saadud kogemuste pinnalt, et kuidas toimib otsustamine jätkusuutliku ruumikasutuse üle. Planeeringutega seotud tulistes vaidlustes oleks vaja teadlikult laiendada sellest puudutatute ja kasusaajate ringi, tuues ühise laua taha nii vastased kui ka pooldajad ja muutes protsessi «oma asjaks» paljudele.
Sisuline plaanipidamine on avalik ja laiapõhjaline, eesmärgiga anda otsustajale – volikogule või valitsusele – enne tegutsema hakkamist piisavalt infot nii kavandatava tegevuse kui inimeste soovide ja murede kohta. Selle tulemusel kristalliseerub järeldus, kas ja kuidas on plaanitav tegevus vastavas asukohas elluviidav ja ümbritsevat ruumi väärindav.
Kirjeldatud protsessi käigus selgitatakse samuti välja võimalused erinevate häiringute ja mõjude leevendamiseks. Eestis ja mujal läänemaailmas ruumilise planeerimise nime kandval protsessil on selged, (planeerimis)seaduses kirjapandud reeglid. Planeerimise kui protsessi vedajateks on koolitatud spetsialistid, kutsetunnistusega ruumilise keskkonna planeerijad.
Kuva vähem
Kommentaarid
Postita kommentaar