TOK_HS_032 VÕRDLE VIDEOID / KAS SEE ON LUBATUD? / PATENDIEKSPERT KOMMENTEERIB
VÕRDLE VIDEOID ⟩ Kas see on lubatud? Patendiekspert kommenteerib Tommy Cashi «Espresso Macchiato» muusikavideot
Kui Tommy Cashi laupäevast live-esinemist praegu üldse YouTube'is võimalik vaadata pole, siis vähemalt saavad fännid agaralt vaadata tema paar kuud tagasi üleslaetud muusikavideot, mis on äärmiselt sarnane Andy Warholi 80ndatel tehtud kunstitükiga. Kas taoline järgitegemine on üldse lubatud või on Eesti eurolaulik sattunud pahandusse? «Selles on palju kattuvusi, kuid ei saa praegu väita, et tegemist oleks autoriõiguse rikkumisega,» kommenteerib patendivolinik Almar Sehver.
Juba mõned päevad on eurofännid mures olnud, et kuhu on kadunud platvormidelt Eesti Laulu võitja Tommy Cashi laupäevane «Espresso Macchiato» esitus.
Näiteks ERRi Youtube'i kontol on esindatud kõigi Eesti Laulu finalistide laupäevased esitused – peale Cashi võiduloo. Lisaks pole meie eurolugu ka Eurovisiooni ametlikul Youtube'i kontol. Tagatipuks kadus Eesti Laulu Youtube'i konto kui tina tuhka ja Eesti Laul Instagramis enam laupäeval triumfeerinud Cashi ei jälgigi!
Ehkki YouTube'is ei paista olevat ühtegi videot laupäevasest Eesti Laulu etteastest, siis ainus video, mis YouTube'i platvormil veel üleval on, on mõni kuu tagasi Cashi enda ametlikule kontole üles laetud «Espresso Macchiato» muusikavideo.
Video on inspireeritud Ameerika popkunstniku, näitleja, graafiku ja filmitegija Andy Warholi 80ndatel tehtud performance'ist.
Praeguse Eesti Laulu skandaali tuules on toimetusele kirjutanud ka spekulatiivsed Eesti Laulu fännid, kes küsivad, kas taoline Andy Warholi parodeerimine on autoriõigustega üldse kooskõlas.
VAATA JA VÕRDLE:
Patendivolinik kommenteerib
Kas taoline järeletegemine on autoriõigustega kooskõlas? AAA patendibüroo patendivolinik Almar Sehver sõnab, et Tommy Cash on tuntud selle poolest, et tal on kõik tegevused läbi mõeldud ning tihtipeale kompab ta ka piire.
«Ilmselt on nii ka selle videoga ning alust sellele tähelepanu pööramiseks, diskussiooni tekitamiseks ning ühiskonna harimiseks on omajagu.»
«On ilmselge, et Cashi Eesti Laul 2025 võiduloo video lähtub varasemast tuntud Taani filmitegija Jorgen Lethi videost, milles Andy Warhol istub sinises pintsakus laua taga ja sööb hamburgerit,» ütleb Sehver.
Tegemist oli ühe lühifilmiga kunstifilmist «66 Scenes from America», mis filmiti 1981. aastal.
«Cash on võtnud selle video idee ning taaslavastanud oma kohvijoomise algse video olustikku ja stilistikat jäljendades. Autoriõigus ei kaitse ideed, küll aga kaitseb idee teostust, kuid samas peame küsima, kui palju oli algses videos lihtsalt elulise olukorra kajastust ning kui palju teadlikult lavastatud originaalset loomingut,» kommenteerib Sehver.
«Siiski on ilmselge lühifilmi ja Cashi videot kõrvuti vaadates, et selles on palju kattuvusi, kuid ei saa praegu väita, et tegemist oleks autoriõiguse rikkumisega. Seda kõigepealt põhjusel, et üheselt selge ei ole, millises ulatuses saame algset videos kajastatut, milles Andy Warhol Burger Kingi Whopperit koos Heinzi ketšupiga sööb, pidada autoriõigusega kaitstavaks ning kas Cash on seda kohvijoomise võtmes muusikavideos taaslavastades õigustamatult kasutanud.»
Patendivolinik sõnab, et veelgi olulisem on tähelepanu juhtida autoriõiguse seadusest tulenevatele piirangutele ja teose vaba kasutuse juhtumitele: «Nimelt autoriõiguse seaduse § 19 lg 1 p 7 kohaselt on autori nõusolekuta ja autoritasu maksmata, kuid kasutatud teose autori nime, teose nimetuse ning avaldamisallika kohustusliku äranäitamisega, lubatud õiguspäraselt avaldatud teose kasutamine karikatuuris, paroodias ja pastišis sel eesmärgil motiveeritud mahus. Cashi video ei ole karikatuur ega paroodia, kuid seda saab käsitleda pastišina.»
Sehver ütleb, et seadus ei defineeri pastiši mõistet, kuid EKI sõnaveeb selgitab seda kui kunsti-, kirjandus- või muusikateost, mis teadlikult ja pilkamata jäljendab mõne teise ajastu, suuna või autori stiili või motiive.
«Cashi videos puudub ilmselt pilge Jorgen Lethi teose suhtes, kuid samamoodi on ilmne, et ta seda jäljendab. Seega võib «Espresso Macchiato» muusikavideot käsitleda varasema teose lubatud jäljendina. Argumenteerida võiks vahest selle üle, kas see jäljendamine toimub motiveeritud mahus ega kahjusta põhjendamatult algse lühifilmi autorite õigusi. Kuid siiski peab märkima, et Cash peab oma video juurde märkima AutÕS § 19 lg 1 kohaselt algse teose autori nime, teose nimetuse ja avaldamisallika ehk viite algallikale, mille alusel see pastišš on loodud,» lisab ta.
Lõpetuseks sõnab patendivolinik, et ehk muusik on kõik oma sammud siiski pigem läbi mõelnud Eurovisiooni eel ning kogu sõu on praegu meelega organiseeritud.
«Saame öelda, et Cash on oma videoga saavutanud järjekordse eesmärgi pälvida tähelepanu, tekitada intriigi ja arutelu. Vähemalt saavad paljud teada Andy Warholi kuulsast hamburgeri söömise lühifilmist, kuid mis samuti on pastišš. Loodetavasti on see üks läbi mõeldud sammudest 2025. aasta Eurovisiooni võiduteekonnal!»
Veel üks muusikavideo?
Tegelikult ei ole Warholist inspiratsiooni saanud video sugugi ainus ning artist on juba mõni aeg õrritanud, et varsti peaks tulema uus «Espresso Macchiato» muusikavideo.
Kaks nädalat tagasi on lisatud Eesti Laulu ametlikule Facebooki lehele video, kus Cash paljastab, et muusikavideo «Espresso Macchiato» on praegu ajutine ning paari kuu pärast valmib juba uus video.
«Kas ma võin sellest rääkida nüüd või?» küsib Cash kelleltki kõrvalseisjalt.
Pärast loa saamist lisab mees: «Mu saladus on see, et video, mille ma praegu välja lasin, ei ole tegelikult õige muusikavideo. Meie päris muusikavideo tuleb alles siis, kui me Eurovisioonile sõidame.»
Kommentaarid
Postita kommentaar