M_BGSC_016C JUTUSTA MULLE, OH MUUSA, MIKS TUULIKUD MEID TÜLLI AJAVAD-3 / MIKS ON AVALIKUD ARUTELUD NII KEERULISED? #BumbleGentsSocialClubhttps://arvamus.postimees.ee/.../eksperdid-miks-tuulikud...
EKSPERDID ⟩ Miks tuulikud meid tülli ajavad?
10. veebruar 2025, 15:00
Pille Metspalu
planeerija, HendriksonDGE
Heikki Kalle
keskkonnaekspert, HendriksonDGE
Villy Lopman
vandeadvokaat, advokaadibüroo RASK
/.../ Kui Habermasi eeldustele lisada veel elementaarsed tegurid, nagu lugupidav suhtumine ja asjakohasus, on pilt meie tänasest reaalsusest ärevaks tegevalt erinev.
Miks on avalikud arutelud nii keerulised?
Arutelukultuuri puudulikkus on murekohaks olnud juba aastakümneid ja mitte ainult Eestis. Lõhestunud ja kobarkriisi käes vaevlevas ühiskonnas on planeeringute arutelud muutunud kogunenud pingete kehvasti toimivaks ventiiliks. Konkreetse planeeringulahenduse sisulise arutamiseni sageli ei jõutagi, ka ei leita leevendust ärritust põhjustavatele suurprobleemidele.
Tuulikute, tehaste, ilmajaamade ja kanalate vastasseisu taga on erinevad pettumused –regionaalpoliitika mured, usaldamatus avaliku võimu suhtes või midagi muud. Need kanduvad aruteludesse ja mõjutavad nende kulgu. Taastuvenergeetika puhul lisab õli tulle segadus ülesannete jagamisel – kas kaasnevaid mõjusid selgitavate uuringute tellimine on omavalitsuse või riigi ülesanne? Kas ettevõtjad üksi peaks tegelema Eesti looduskeskkonna uurimise ja seirega? Kas saab usaldada keskkonnaeksperti, kes teaduskirjandusele ja muu maailma kogemusele tuginedes on seisukohal, et mõjud ei ole olulised, on leevendatavad või ennetatavad? Kes üldse kannab Eesti kliimaeesmärkide täitmise tegelikku koormust, on see kohalik elanik, ettevõtja või riigi otsuseid rahastav maksumaksja? Tekkinud segadus loob lisavõimalusi nii kohalikeks valimisteks valmistuvatele poliitikutele kui lõhestumise süvendamise endale eesmärgiks seadnud jõududele.
Kuva vähem
Kommentaarid
Postita kommentaar