HS_VV_004 KUIDAS PULLIVENNAST SAI EESTI RIIGI VÄGEVAIM AMETNIK-3 _ TULD JA TÕRVA, VASAKULT JA PAREMALT, EEST JA TAGANT / SPECULUM HISTORIALE 1463 #KeskkonnaMEEZ #KeitKasemets #VelloViht #HiirteSaun
Eesti Ekspress / KUUM _ 19.03.2025, 00:00
/.../
Tuld ja tõrva, vasakult ja paremalt, eest ja tagant
Paar nädalat tagasi kurjustasid poliitikud ja majandustegelased, et mis saab energeetikast, kuna oravad panid pausile meretuuleparkide rajamise.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu süüdistas, et kaose korraldas duo Michal-Kasemets. EKRE boss Martin Helme ja Helle-Moonika Helme kirusid, et mingile väikesele energiaärimeeste ringile tahetakse jagada miljardeid eurosid ning kliimaminister Alender on vaid tankist, raha äratoimetamisega tegelevad Kasemets, Michal ja „kogu ülejäänud kamarilja“.
Mullu suvel, kui Michal pani kokku uue valitsuse, andis riigisekretär Taimar Peterkop märku, et kavatseb ametist lahkuda. Peterkopile andis tolle koha Jüri Ratas, kellele avaldas muljet, kuidas Peterkop lahendas ID-kaardi kriisi. Peterkop kasvatas riigikantselei kriisivõimekust, mida läkski vaja koroona ja Ukraina sõja ajal. Viimase asjana juhtis ta nn kriisivalmiduse seaduse koostamist. See jäi toppama kaitseministeeriumi vastuseisu tõttu. „Mul oli kõrini,“ tunnistab Peterkop.
Tema võimaliku asendajana vupsas kohe välja Kasemetsa nimi, kuigi peaminister kaalus ka näiteks Siim Suklest.
Kasemetsa kahjuks rääkis juriidilise kõrghariduse puudumine. Enamik inimesi oleks seepeale käega löönud, sest kust sa võtad kiirkorras juuradiplomi? Kasemetsa puhul eemaldati aga valitsuse seadusest juriidilise kõrghariduse nõue. Ehk käiku läks selline ebatavaline lahendus, mida soovitas relvahangete puhul tarvitada eelmine kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
Seaduse muutmist põhjendati riigisekretäri tööülesannete muutumisega, mis on „oluliselt laiema ulatusega“ kui aastaid tagasi. Anastassia Kovalenko-Kõlvart Keskerakonnast pani aga tähele, et riigisekretärile jäid vanad ülesanded. Jaanuari lõpus soovis ta asja lahata korruptsioonivastases erikomisjonis. Arutelu aga ei toimunud, sest võimuliidu saadikud ei kinnitanud päevakorda.
Samal ajal kirjutas Ekspress, kuidas Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) kõhkles välja maksmast pooleteise miljoni euro suurust laenuosa riigifirmale Nordica, kuna too lendas pankrotikursil. Ametnikud lasid raha valla alles siis, kui Kasemets saatis sihtasutusele paar toetavat kirja. EISi töötajad väitsid, et kantsleri surveta poleks raha välja makstud.
Ja nii edasi. Kasemetsa ja Michali duo aga üksnes tugevnes.
Taolises kriitikalaines pole Kasemetsa jaoks mitte midagi uut. Kasemets koges sarnast tulelööki ka kaheksa aastat tagasi, kui ta valiti Euroopa Liidu esindajaks Eestis. Tookord avaldas Päevaleht artikli „Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi valimist varjutab kokkumängu kahtlus“. Ametnike sõnul oli Kasemetsa võit kokku lepitud, tal oli eelis diplomaat Taavi Toomi ees.
Kasemets peab toda juttu „majadevaheliseks“ võitluseks: välisministeeriumile ei istunud, et tähtsad ja hästitasustatud kohad kippusid minema riigikantselei taustaga tegelastele, kelle sekka kuulus ka tema.
Archaeology & Art
46 min tagasi
·
Demonic Pigs Attack. Vincent of Beauvais, Le Mirouer historial (French translation of Speculum historiale), Paris 1463. BnF, Français 50, fol. 256v.
Kommentaarid
Postita kommentaar