MeMoMu_MILL_085 KAS LIBLIKAD BLUFIVAD?#IAmAButterfly #LowPendel #KyrblaDolls #Daredevil #Playbunny #HandsomeButDangerous #TerraMaritima #Maalabor #NeleMouseMagazine #DonArmandoHeldus #KyrblaFairies #GentlemensFloralCabinet #erioperatsioonWegebau #MartinTeeFanClub #KumariVaimuMuuseum #TeedeniAed #EndelLeppFashionHouse #MeMoMu
Teedeni Sekspress:
KALLE MÕISAKÖIE LIBLIKAARADAR _20.06.2025, 15:33
LIBLIKARADAR | Kürbla tüli põhiküsimus – kas liblikad blufivad? (69)
Tänane menüü: Kas Kürbla liblikad blufivad või mitte? Mida tegi erioperatsioon Wegebau Veteranide Liit suve-eelsel hoogtöönädalal? Mida näitavad genitaalstruktuuride reitingud?
Kalle Mõisaköis
kalle.moisakois@teedenisekspress.tr
*
https://ekspress.delfi.ee/.../poliitikaradar-tallinna...
Eesti Ekspress:
URMAS JAAGANTI POLIITIKARADAR _20.06.2025, 06:30
POLIITIKARADAR | Tallinna tüli põhiküsimus – kas oravad blufivad? (46)
Tänane menüü: Kas Tallinna oravad blufivad või mitte? Mida tegi riigikogu suve-eelsel hoogtöönädalal? Mida näitavad pealinna reitingud?
Urmas Jaagant
urmas.jaagant@ekspress.ee
Poliitikud tahavad suvele, aga ei saa. Vähemalt mitte Tallinna poliitikud. Võitlus häälte pärast on alanud ja pealinna koalitsioon sisuliselt töö lõpetanud. Kuidas kõik nii järsku eskaleerus ja justkui tühja koha pealt, pakub imestust vaid seni, kuni vaadata korraks parteide reitingutesse, eriti Tallinnas. Küll saavad suvele minna riigikogu poliitikud, kes kärutasid lõpphääletuselt läbi terve hulga eelnõusid. Nüüd võivad nad minna natukeseks puhkama, et hakata valmistuma valimisteks kohalikesse omavalitsustesse, et saada endale väike kõrvaltöö rahvasaadiku ameti kõrval.
Tallinna rindeteated
Pealinna võimujagelustes saabub ametlik selgus asjadest alles kolme nädala pärast, 21. juulil, mil hääletatakse pealinna lisaeelarvet ning ilmselt ka linnapea umbusaldusavaldust. Aga ilmselt teame me juba varem, kas Reformierakonda rahuldab lasteaia kohatasu osas mingi kompromiss või on olnud see näitemäng võimuliidu lõhkumiseks.
Mis me nädalaga teada oleme saanud? Mõned olulisemad arengud:
Reformierakond tahab mingeid siduvaid kokkuleppeid lasteaia kohatasu osas juba reedeks, 20. juuniks. Mis siis, et lisaeelarvet plaanitakse hääletada alles 21. juulil.
Mis see meile ütleb? Reformierakonnal on vaja lipukiri „meie tõime lasteaia kohatasu kaotamise“ kätte saada nii ruttu kui võimalik, sest valimised aina lähenevad. Samuti tuleb hoida jõulist kuvandit – kui juba hakati oma asja pressima, ei tohi initsiatiivi ära anda.
Pole selgust, kas Reformierakond on päriselt valmis Tallinna koalitsiooni lõhkuma. Mõned märgid viitavad sellele, mõned viitavad blufile.
Mis see meile ütleb? Reformierakond mängib peenikest mängu, kus nad ei oleks lõhkujad, aga jääks mulje, et nad on valmis oma lubaduse täitmise nimel ka lõhkuma.
Reformierakond pole öelnud „ei“ ega „jah“ küsimusele, kas nad kavatsevad 21. juulil hääletada linnapea Jevgeni Ossinovski umbusaldamise poolt.
Mis see meile ütleb? Reformierakond tahab jätta muljet, et oma tahtmist mitte saades on nad valmis seda tegema.
Mis see kokku tähendab? Peamine küsimus on, kas praeguse Tallinna koalitsiooni lõhkumise ähvardused on Reformierakonna bluff või on nad valmis ka päriselt seda sammu astuma. Hinnangust, milline on vastus sellele küsimusele, sõltub see, mida ülejäänud koalitsioon eesotsas sotsidega edasi teeb.
Kui nad arvavad, et see on bluff, tuleb öelda lasteaia kohatasu tõstmisele „ei“ ning jätta Reformierakond olukorda, kus taoti kõvasti vastu rinda, kuid järgmist sammu ei tehta ja jäädakse narriks.
Kui nad arvavad, et see pole bluff, on järgmine küsimus, kas Reformierakonda rahuldab üldse mingi kokkulepe või ongi eesmärk võimuliit pealinnas lõhkuda. Esimesel juhul tuleks koalitsiooni säilimise nimel leida asjalik kokkulepe, teisel juhul võib lasteaia kohatasu kaotamisele ka julgelt „ei“ öelda, sest põhjus leitakse igal juhul. Kui mitte selles küsimuses, siis kuskil mujal.
Mis saab edasi? Reedel on oodata vastust Pärtel-Peeter Pere nõudmisele. Seejärel on pilgud Reformierakonna peal - kas nad lepivad „ei“ või mingi kompromissiga või saab kinnitust soov koalitsioon lõhki ajada.
Samal ajal riigikogus
Jah, ka parlament veel töötab, kuigi homsega on riigikogu poliitikutele mõnede eranditega suvi alanud. Aga enamik otsi seoti kokku juba nädala esimese kolme päevaga.
Mis tehti? Mõned olulisemad:
Parlament remontis ära nn vene kiriku seaduse, millele presidendil oli etteheiteid ja mis Kadriorust Toompeale tagasi jõudis. Muude muudatuste hulgas ei ole seaduses enam segasevõitu ja väga laialt tõlgendatavat terminit „märkimisväärse mõjuga isik“, kellest kirikud Eestis juhinduda ei tohi. Nüüd on kirjas selgelt, et kirik ei tohi olla seotud „välisriigis asuva vaimuliku keskuse, juhtorgani, usulise ühenduse või vaimuliku juhiga, kes kujutab ohtu Eesti riigi julgeolekule või põhiseaduslikule või avalikule korrale“.
Vastu võeti uus konkurentsiseadus, mis pikalt veninud ja mille tõttu Eestile Brüsselist kopsakas trahv tiksunud. Seadus ja selle ümber toimunud aastatepikkune lobitegevus on saanud palju tähelepanu, aga karavan sõitis kisast hoolimata finišisse. Konkurentsiamet saab teha järelevalvet, aga karistusi peab määrama kohus.
Vastu võeti 2025. aasta lisaeelarve seadus. Tänavusi tulusid riigieelarves suurendatakse 26,6 miljonit eurot, kulusid 46,5 miljonit ja investeeringuid 32,5 miljonit eurot. Kahest viimasest 44,2 miljonit on lisavahendid laia riigikaitse projektidele.
Muudeti raamatupidamisseadust, kus oluline, et kestlikkusaruande esitamise kohustus ettevõtetele lükati kaks aastat edasi.
Vastu võeti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus, mis lubab rahapesu andmebürool luua andmelao, kus saab mustreid otsida ja toimetada tehisintellekt.
Reformierakonna probleem
Poliitikud vaatavad erakondade toetusnumbreid juba väga tõsiselt, sest mingite trendide muutmiseks enne sügisesi kohalike volikogude valimisi liiga palju aega enam jäänud ei ole. Nagu ikka, vaatame Norstati toetusnumbreid fookusega pikematel trendidel ning erifookusega tulemustel Tallinna linnas.
Mis seis on?
Reformierakonna tõmblemise põhjused on Tallinna reitingutes hästi näha. Üldine toetuse trend ei näita paranemise ega halvenemise märke. Sama seis on oravatel Tallinnas, kus praegune 18% on neile vähe. Ja see on probleem, mis on Reformierakonnal vaja lahendada. Kiiresti.
Keskerakonnal on kõik hästi. Veebruarist on partei pealinnas reitinguliider ja praegune 27% toetus püsib kenasti. Oluline on mitte kukkuda langusse ja praegu paistavad teised erakonnad Tallinnas hoolitsevat selle eest, et seda ei juhtuks.
Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal on Tallinnas toetus mitmendat nädalat korralikus languses ja kui see jätkub, on neil mure sest siis kukutakse läbi pikemas vaates oma keskmisest, mis on kuskil 13-14% juures.
Isamaa on saanud pärast mõningast toetuse kaotamist pealinnas noka uuesti üles ja nüüd 19% peal. Trend on neile positiivne, kuigi nad on sotside-oravate kisma varjus.
EKRE pikemaajalisem 8-9% toetus Tallinnas püsib ja viimased nädalad annavad lootust tõusuks.
Parempoolsed tegid Tallinnas toetusejõnksu üles aasta eest, ega ole keskmiselt enam algsele tasemele tagasi kukkunud. 6% on partei reiting Tallinnas praegu üsna stabiilselt.
Eesti 200 toetus Tallinnas tegi parempoolsetega samal ajal jõnksu, aga vastupidises suunas. Aasta aega kõikumist 3-4% juures ja pääsu sealt toetuse trendijoone järgi ei paista.
Mis see kokku tähendab? Kui veel mõnda aega tagasi olid Tallinna võimuliidu osalised peale Eesti 200 ühes pundis koos 15% toetuse ümber, siis nüüd on hakanud tekkima erisuunalised liikumised. Kui Reformierakond oma tegevusega muud ei saavuta, siis vähemalt selle ühes pundis tiksumise on nad suutnud lõpetada.
Ja veel
„Poliitikaradar“ läheb kaheks nädalaks puhkusele. Kohtume uuesti 10. juulil.
Kuva vähem
Kommentaarid
Postita kommentaar