HTIA_001_051 ÜHE SKANDAALI ANATOOMIA-1: DETSEMBRI LÕPP #HärraTeedeniImedeAed

UURIV 21.01.2025, 12:30
Ühe skandaali anatoomia. ETV aastavahetussaade viis rahvusringhäälingu murdepunktini
Eero Epner
Aastavahetusel lasi ERR eetrisse lõigu näitlejatudengite drag show’st. Pärast seda süttisid kired, ERRi töötajad ja juhatus said sõimu- ja kirjade laviini osaliseks, mõni inimene sattus haiglassegi ning paljud muutusid kurvaks. Kuidas sai saatelõigust skandaal ning ka suurem sõna- ja väljendusvabaduse küsimus?
Detsembri lõpp
Mõni päev enne jõule näeb riigikogu ja ERRi nõukogu liige Varro Vooglaid, millised plaanid on Eesti rahvusringhäälingul vana-aasta õhtuga. Kõige muu hulgas on neil soov teha lühike kokkuvõte lavakunstikooli tudengite peaaegu neli tundi kestvast drag show’st Eesti Draamateatris. Kiiresti riputab Vooglaid oma Facebooki lehele teate, kus kirjeldab seda „demoonilise transpeona“. Ta saadab ERRi nõukogule ja juhatusele kirja, kus nimetab saadet „täiesti kohatuks ja vastuvõetamatuks“, soovides teada nimeliselt, kes on selle otsuse taga.
Vooglaiu protest ERRi programmi kohta ei ole esmakordne. Möödunud aasta lõpul avaldas ta ühel nõukogu koosolekul pahameelt, miks näidatakse toonasest USA presidendikandidaadist Kamala Harrisest dokumentaalfilmi, nimetades seda „propagandaks“. Kusjuures, kaheksa aastat tagasi näitas ERR samasugust tutvustavat portreefilmi ka Donald Trumpist. Kui juhatuse liige Toomas Luhats filmi näitamist kaitses ja lisas, et propagandafilme tegi Saksa režissöör Leni Riefenstahl, olevat Vooglaid solvunud ning lubanud sellisel juhul enam ERRi eelarveid ja uue maja ehitust mitte toetada. Ta täitis lubaduse: viimase ERRi eelarve poolt ta ei hääletanud.
Mõni kuu varem oli Vooglaid koosolekul pahandanud, miks ühes noortesaates vastas seksuoloog noorte küsimustele ja soovitas neil suhtuda hästi ka neisse, kes end enda kehas mugavalt ei tunne. Vooglaid väitis, et lastele olid küsimused ette antud, tegemist on ideoloogiaga ja kõik peaksid teadma, kui halb on see, kui inimese „keha mutileeritakse“ ja organid ära lõigatakse.
Koosolekutel istub Vooglaid oma moodsa väikese MacBooki taga ja trükib ilma ekraani vaatamata vahetpidamata, justkui kirjutaks üles kõik, mida ruumis öeldakse. Väitlema asudes otsib ta kellegagi ruumis alati silmsidet. Tema stiil on esmalt argumenteeritud ja rahulik, kuid mitme allika sõnul ärritub ta väga kiiresti ning meenutab siis amokki jooksvat looma. Ta ei muutu küll ebaviisakaks, kuid on väga intensiivne ja agressiivne. „Sellist inimtüüpi kohtab harva,“ ütleb üks ERRi juhatuse liige. Ta võrdleb Vooglaidu fanaatikuga, kes oli määratud „Kolmes musketäris“ Mileedit valvama.
Samas ei ole Vooglaid sugugi ainuke ERRi nõukogu liige, kes esitab küsimusi programmi kohta sel moel, et seda ei tajuta enam järelevalve, vaid sekkumisena. Ühel perioodil küsis riigikogu ja ERRi nõukogu liige Valdo Randpere (Reformierakond) 11 koosolekust üheksal, kas Anvar Samostil peaks ikka olema oma jutusaade, tuues peaaegu alati näiteks mõne Samosti kriitilise märkuse Kaja Kallase pihta. „Vahel olid meil juba mantlid seljas, kui Randpere jälle Samostist rääkima hakkas,“ ütleb üks juhatuse liige.
Mingit ERRi nõukogu laiemat poliitilist survet programmi sisule ei ole aga mitme ERRi töötaja sõnul mitte kuidagi tunda.
Vooglaiu kirjaga samal päeval pöördub juhatus ERRi elamussaadete juhi Karmel Killandi poole ja palub selgitusi. „See oli pretsedenditu, et nõukogu liige nõudis programmi muutmist,“ ütleb Killandi.
„Kõik nõukogu liikmed võivad avaldada arvamust,“ täiendab ERRi juhatuse liige Mart Luik. „Aga nõukogu liige ei saa nõuda, et me mõne saate ära jätaksime. See üleskutse oli kohatu ja otsene sekkumine programmi.“
Vestlus Killandiga kestab üsna pikalt, kuid on väga rahulik. Lepitakse kokku, et Killandi on ise montaaži juures. Täpsemaid ettekirjutusi juhatus ei tee. Võimalust saade üldse ära jätta isegi ei arutata.
Mõni tund hiljem saadab Killandi Vooglaiule juhatusega kooskõlastatud kirja, kus ütleb, et ERR ei osale teatrite programmi koostamises, vaid usaldab „Draamateatri kui Eesti kultuuris olulise ja autoriteetse institutsiooni valikuid“. Ta kõneleb kultuuriruumi kirjususest, mille „Eesti inimesteni toomine ongi see, mida ERR teeb“. Ühtlasi viitab ta mitmele jumalateenistusele, mida ERR samuti üle kannab.
Vooglaid vastab järgmisel hommikul. „Selline n-ö tuima panev selgitus ei ole absoluutselt rahuldav,“ kirjutab ta ja lisab, et perverssuste vahendamine pole kooskõlas ERRi seaduses sätestatud eesmärkidega, kuna drag show ohustab Eesti riigi ja rahvuse püsimist. Samuti leiab Vooglaid, et jutt, nagu ERR ei peaks hindama eetrisse lastavat materjali, on „kohatu“. „Kui aga ERR jääb endale kindlaks, et selliseid perverssusi tuleb ikkagi tiražeerida, siis peab ilmselt alustama laiema üleskutsega boikoteerida vana-aasta õhtul ETV programmi,“ lõpetab Vooglaid oma kirja. Killandi vastuse riputab ta temalt luba küsimata internetti.
Siis saabub nädalavahetus.
*
Bushman Uk
7 h
·
Evolution of the donut hole through the years, 1927 to 1948

Kommentaarid

Populaarsed postitused