HTIA_LA_001 SÜDAMETUNNISTUS / MEELELAHUTUS JA RIKKALIKU KULTUURIELU KAJASTAMINE / ÄHVARDAVAD, SÕIMAVAD JA ROPENDAVAD KIRJAD / SEADUSLIK, NORMAALNE JA EETILINE KÄITUMINE / NÕIAJAHT KOLLEEGIDE SUHTES / ELEMENTAARSE KONSTRUKTIIVSUSE JA KULTUURSUSE UNUSTAMINE #HärraTeedeniLilleaed
/.../ Järgmisel päeval kell 13 peaks toimuma ühes telemaja kõrgema korruse koosolekuruumis tavapärane Mart Luige ja produtsentide kohtumine. Seekord on saalis aga pea 40 inimest, kõigile ei jätku toolegi. Nad on siia kogunenud ERRi teleuudiste toimetaja ja saatejuhi Margus Saare eestvõttel. „Ta on meie südametunnistus,“ ütleb Väärtnõu. „Tema jaoks on väga oluline küsida, milliseid väärtuseid meie organisatsioon esindab,“ lisab ta. Kohal on saatejuhid, toimetajad, produtsendid, režissöörid ning juhatusest Mart Luik ja Toomas Luhats.
Koosolek on tuline ja peaaegu kõik ütlevad midagi. Drag show’ näitamist ei mõista keegi hukka. Elamussaadete toimetuse toimetaja ja saatejuht Grete Lõbu küsib, miks oli okei näidata ühel päeval kell kolm seksistseenidega filmi, aga pool kümme õhtul 20 sekundit peenisekujulist mütsi näidata ei tohi.
Luige vabanduse peale ollakse pahased. Tajutakse, et juhatus ei seisa oma töötajate seljataga ning vabandusega mõisteti justkui hukka nii töötajate kui drag show’s osalenute looming. „Ma olen saanud palju kirju, kus öeldakse, et maksumaksjana kiidan teie otsuse õigeks,“ ütleb Väärtnõu koosolekul. „Neid kirju juhatus ei ole näinud.“
Mitme ERRi töötaja sõnul hakkasid nad alles pärast Luige vabandust aru saama, et kusagil võiks olla mingi probleem. „Kõik teavad, kes Vooglaid on, talle ei peaks nii tõsiselt reageerima,“ ütleb üks tuntud saatejuht. „Miks saavad meie inimesed riielda, kui me lahutasime meelt ja kajastasime rikkalikku kultuurielu?“
Lisaks Luigele vaadatakse Vooglaiu poole ja küsitakse, miks inimene iseenda organisatsiooni ründab ja kutsub üles saatma selle organisatsiooni töötajatele kirju, millest väga paljud on ähvardavad, sõimavad ja ropendavad. „Kas see on seaduslik, normaalne ja eetiline käitumine?“ küsib üks ERRi töötaja.
„Tal on kõik võimalused oma muredest rääkida,“ lisab teine. „Aga tema korraldas nõiajahi kolleegide suhtes. Iga normaalne organisatsioon laseks sellise inimese lahti. Ta unustab elementaarse konstruktiivsuse ja kultuursuse.“
/.../
*
Engine Maintenance
13h ·
Aleksander Gierymski (1850–1901), In the Bower, 1882, The National Museum in Warsaw
Kommentaarid
Postita kommentaar